شنبه تا چهارشنبه 8:00 الی 16:30
ملاصدرا، شیرازی جنوبی گرمسارشرقی پ38 ط5
به شبکه های اجتماعی ما بپیوندید
انتشار: 30 مهر 1401
آمار بازدید: 0 نفر
تحلیل بنیادی شرکت نفت ایرانول (شرانل)

تاریخچه شرکت

شركت ملي نفت ايران در راستاي خصوصي سازي شرکتهاي دولتي و سياست هاي كلان دولت جمهوری اسلامی ایران مبني بر كاهش حجم تصدي گري دولتي در حوزه غير انحصاري و واگذاري امور به بخش خصوصي، با هدف توسعه مشاركت اين بخش در فعاليتهاي اقتصادي و صنعتي، بمنظور افزايش كارآيي ، واحد های روغن سازی پالایشگاههای تهران و آبادان را به سازمان تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوي واگذار نموده است كه اين واگذاري منجر به تاسيس شركت نفت ايرانول در 11 آذرماه سال 1381 گرديد و در بهمن سال 1391 سهام این شرکت در فرابورس پذیرفته و عرضه شد. شرکت نفت ایرانول اکنون در سه بخش پالایشگاه روغن سازی تهران ، پالایشگاه روغن سازی آبادان و مجتمع ظرف سازی و بسته بندی به فعالیت خود ادامه می دهد.

فرآیند تولید انواع روغن های ماشینی

 

مواد اولیه

مواد اولیه شرکت شامل لوبکات، وکیوم باتوم، مواد افزودنی و پایه وارداتی، مواد بسته بندی و آیزوریسایکل میشود. بیشتر مواد اولیه شرکت در داخل کشور تولید میشود. در برآورد های شرکت در مورد مواد اولیه از نرخ های موجود در بورس کالا استفاده شده است.

ترکیب سهامداران

 

فعالیت اصلی

فعالیت اصلی شرکت نفت ایرانول (شرانل) تولید و توزیع و فروش محصولات و نیز واردات و صادرات مربوط به کلیه فرآورده های روغن موتور و صنعتی است. محصولات شرکت شامل انواع روغن موتور صنعتی، موتوری، گریس و ... است.

مقدار فروش

بیشترین مقدار فروش شرکت مربوط به روانکار است. پیش بینی میشود تا پایان سال 1401، شرکت 560 هزار مترمکعب روانکار را به فروش برساند.

 

نرخ فروش

 

مبلغ فروش کل

با توجه به افزایش نرخ محصولات شرکت و افزایش مقدار فروش، شرکت میتواند رشد خوبی را در مبلغ فروش خود ثبت کند.

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته

 

 

سایر درآمد ها و هزینه ها

 

صورت سود و زیان

 

حاشیه سود ناخالص

 

حاشیه سود عملیاتی

 

 

حاشیه سود خالص

 

 

نرخ فروش روغن موتور دیزلی

 

 

مقایسه نرخ فروش روغن موتور دیزلی در سال 1400 و 1401:

- نرخ فروش روغن موتور دیزلی در شش ماه اول 1401 نسبت به شش ماه اول 1400 به طور میانگین رشد 50 درصدی داشته است و به دلیل اینکه روغن موتور دیزلی از محصولات اصلی شرکت است تاثیر زیادی در درآمد شرکت دارد.

- پیشبینی میشود این افزایش نرخ برای شش ماه دوم سال 1401 ادامه دار باشد.

مبلغ فروش روغن موتور دیزلی

 

 

مقایسه مبلغ فروش روغن موتور دیزلی در سال 1400 و 1401:

- مبلغ فروش روغن موتور بنزینی در شش ماه اول سال 1401 نسبت به شش ماه اول سال 1400 به طور میانگین رشد 45 درصدی داشته است.

- مبلغ فروش روغن موتور دیزلی در شش ماه اول سال 1401 حدود 940 میلیارد تومان است که 15 درصد از درآمد عملیاتی شرکت در این دوره را شامل میشود.

مبلغ فروش کل

 

 

مقایسه مبلغ فروش کل شرکت در سال 1400 و 1401:

- مبلغ فروش شرکت در شش ماه نخست سال 1401 نسبت به شش ماه اول 1400 به طور میانگین رشد 90 درصدی داشته است.

- با توجه به برآورد های صورت گرفته در مورد مقدار فروش و نرخ فروش پیش بینی میشود شرکت تا پایان سال 13.244 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته باشد.

نتیجه گیری

- با توجه به پیشبینی های انجام شده برآورد میشود مبلغ فروش شرکت به محدوده 13.244 میلیارد تومان برسد که نسبت سال 1400 رشد 50 درصدی خواهد داشت.

- بیشترین درآمد شرکت ناشی از فروش محصولات روغن پایه، روغن موتور بنزینی و روغن های صنعتی است.

- مهمترین عامل موثر بر سود و زیان شرکت قیمت جهانی نفت است.

- مقدار سود هر سهم شرکت برای سال 1401 حدود 13.471 ریال پیشبینی میشود که با توجه به قیمت روز سهم (45000 ریال) نسبت P/E آینده نگر شرکت در محدود 3/36 قرار میگیرد که در محدوه ارزنده ای است.

 

توضیح مهم:

آنچه در این گزارش مطالعه می کنید، تحلیل آخرین وضعیت شرکت است و برای اتخاذ تصمیم سرمایه گذاری کافی نیست. این گزارش سعی دارد فرهنگ تحلیل را در سطح بازار سرمایه افزایش دهد و همچنین به هیچ وجه توصیه ای برای خرید و فروش سهام نیست.


نظرات کاربران
دیدگاه شما پاسخ به تست حذف